Rabštejn nad Střelou

Západočeské městečko Rabštejn nad Střelou (od Chyše vzdálené 15 km) je považováno za nejmenší v České republice a možná i v celé Evropě. Ačkoliv je opravdu miniaturní, je tu vše, co činí město městem: hrad, zámek a kostel.

Do dnešní doby se zachovaly poměrně rozsáhlé zbytky středověkého opevnění - okrouhlá věž a část hradeb. Ty jsou vzhledem ke své poloze prakticky nepřehlédnutelné. Hrad svým obyvatelům sloužil zhruba do roku 1524, ale v době barokní bylo vybudováno modernější zámecké stavení, takže hrad už zůstal dočista opuštěný. Zámek z počátku 18. století je dnes nepřístupný. Další dominantou městečka je bývalý klášterní kostel Panny Marie Sedmibolestné s budovami někdejšího kláštera servitů, stojícího na místě staršího kláštera karmelitánského.

To nejzajímavější na Rabštejně je ale panoptikum hrázděných domečků, namačkaných na sebe v jedné ulici kolem silnice stoupající od kamenného mostu až k hradu, zámku a klášteru. Tvoří tak půvabný skanzen středověkého osídlení a právě tady si člověk může naplno uvědomit, jak malá byla ve středověku města. Domy, stavěné většinou z hrázděného zdiva s břidlicovými chodníčky, prozrazují německé vlivy. Ostatně němčina zde v 17. století získala převahu. Hospůdka na náměstíčku vám může připadat povědomá, protože právě tady se natáčel Vorlův film Cesta z města.

Režisér, který okolí Rabštejna považuje za jedno ze svých „výběrových“ míst, kam utíká před civilizací, tady prý tráví spoustu času. Mimo jiné si z několik desítek místních obyvatel vybral i herce, kteří si užili svých patnáct minut slávy na stejném „place“, kde předváděli své umění Boleslav Polívka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová a další známí herci.